Wracamy…

Już tak dawno tego nie robiłam. Nie pisałam. Wiele zmienia się z naszym życiu, w życiu Helenki. Czasem jednak czuję , że jestem Wam to winna. Winna tego by każdy , kto wsparł w nas jakikolwiek sposób przez całe trudne lata rehabilitacji, wiedział co u Helenki, jak wygląda jej życie w danym momencie.

dsc00610

Już tylko dwa miesiące dzielą nas od urodzin Helenki , już dwunastych. Mamy w domu nastolatkę i dwóch małych chłopców ( 3 lata i 8 miesięcy). Czas mknie do przodu, Helcia coraz wyższa i starsza. Jednak czy ona sama się zmienia? Niestety albo „ stety” chyba nie za bardzo. Tak już bywa przy tego typu poważnych niepełnosprawnościach intelektualnych , że w którymś momencie dziecko osiąga próg swoich możliwości a później robi się tylko wszystko by tego nie stracić. Chyba trochę tak jest . z drugiej zaś strony wciąż zdarza Jej się nas czymś zadziwić, każdego dnia zapewne coś nowego wnosi w życie Helci szkoła i obecność dwóch braciszków w jej domku. Chcę wierzyć, że jeszcze wiele osiągnie. Chcę i muszę bo bez tej wiary niewiele byłoby  sensu w tym wszystkim….

Radości i przyjemności Helenki:

Z każdym rokiem jest mi trudniej z tym ,że Helenka nie mówi, nie potrafi w żaden sposób powiedzieć nam co czuje , czego chce, czy coś jej smakuje lub sprawia przyjemność. Chyba wcześniej nie . wiedziałam jak wiele tracimy przez brak możliwości rozmowy i komunikacji. Teraz wiem, odkąd mam w domu rezolutnego kilkulatka, który wciąż zapewnia o swych uczuciach zarówno do mnie , jak i do kotka za oknem, śniegu na obrazku i misia na półce.:)  Może to dziwne , ale zawsze chciałam wiedzieć, co tak naprawdę sprawia Helci radość. Temat na czasie w okresie okołoświątecznym , kiedy wszyscy wokół zastanawiają się i pytają co mogliby Helence kupić. Coraz trudniej odpowiadać na te pytania. Każdy , kto zna Helenkę wie, że ona lubi JeśćJ tak to prawda, ale jej niedobra mama wciąż ją w tym ograniczaJ. Jednak nie każdy wie , że Helcia lubi dostawać i mierzyć nowe ubrania. Nawet jeśli dostanie do przymierzenia sporą ilość rzeczy , robi to z uśmiechem na ustachJ Co jeszcze lubi nasza Helcia? Lubi malować farbami i kleić wszystko i wszędzie szkolnym klejem. Potrafi go zużyć w ciągu kilku krótkich chwil, mycie później trwa o wiele dłużejJ  Z „ nowości Helenkowych jest zabawa dużymi samochodami, ale to nieuniknione , kiedy ma się w domu dwóch małych chłopców. Zabawa Helci polega na wsadzaniu wszystkich spotkanych w domu przedmiotów do samochodów . Chociaż nie zawsze odpowiednie wielkościowo to są przedmiotyJ Dobrze jest móc patrzeć, jak dzięki obecności dwóch małych braciszków w życiu, Helcia od nowa odkrywa świat. Nikt z nas nie wie, jak wiele jeszcze razy nas zadziwi..i dobrze…to taka niespodziewanka od życiaJ

Pozdrawiam wszystkich , którzy jeszcze pamiętają o Helence i jej stronceJ

 

 

 

komentarze do “Wracamy…

  1. Tilden

    Cieszę się że u Państwa wszystko w porządku i wszystko się ułożyło. Naprawdę jak to czytam to nie tracę nadziei zdjęcia i w moim życiu zagości miłość i może ja też będę miała jeszcze rodzinę. Wszystkiego dobrego!

  2. Tilden

    Cieszę się że u Państwa wszystko w porządku i wszystko się ułożyło. Naprawdę jak to czytam to nie tracę nadziei ze i w moim życiu zagości miłość i może ja też będę miała jeszcze rodzinę. Wszystkiego dobrego!

Dodaj komentarz